Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów

Czy możliwe jest skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych ?

Do kancelarii zgłosił się klient wobec, którego Sąd w 2016 r. wydał wyrok skazujący, w którym orzekł zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat.

Klient zwrócił się z pytaniem czy możliwe jest skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych?

Wobec dodania do Kodeksu karnego wykonawczego art. 182a § 1 k.k.w. klient może złożyć do Sądu po upływie połowy okresu trwania zakazu, a więc po upływie 1 roku i 6 miesięcy wniosek o orzeczenie dalszego wykonywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Co oznacza, że w przypadku uwzględnienia przez Sąd wniosku skazanego klient po upływie 1 roku i 6 miesięcy trwania zakazu będzie mógł prowadzić przez pozostały okres trwania zakazu wyłącznie pojazd mechanicznych wyposażony w blokadę alkoholową.

Należy pamiętać, iż nie jest to rzeczywiste skrócenie okresu orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, a jedynie możliwość wydania przez Sąd na wniosek skazanego po upływie połowy okresu trwania zakazu postanowienia o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.

Inaczej mówiąc, oznacza to, że Sąd może orzec, wobec skazanego po upływie połowy okresu trwania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, będzie mógł prowadzić wyłącznie pojazdy mechaniczne, które są wyposażone w blokadę alkoholową. Czas trwania zakazu nie ulega tutaj zmianie.

Czy data uprawomocnienie się wyroku orzekającego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych ma znaczenie ?

Należy podkreślić, iż przepis pozwalający na skrócenie zakazu po połowie okresu odnosi się tylko do kierowców, wobec których wyrok orzekający zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych uprawomocnił się po 18 maja 2015 roku.

Jednakże w sytuacji, kiedy wyrok uprawomocnił się przed 18 maja 2015 roku, wówczas taki kierowca może wnosić o skrócenie zakazu dopiero po 18 miesiącach.

Czy możliwe jest skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów w przypadku dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów?

W przypadku orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 42 § 3 lub 4 k.k. możliwość orzeczenia o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową istnieje po upływie co najmniej 10 lat trwania zakazu.

Czy będą musiał ponownie zdawać egzamin na prawo jazdy ?

  • W sytuacji, gdy Sąd przychylił się do wniosku o zmianę środka karnego, a zakaz prowadzenia pojazdów nie przekroczył roku – to po wydaniu Postanowienia przez Sąd wystarczy zgłosić się do Wydziału komunikacji po dokument prawa jazdy.
  • W przypadku gdy orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres dłuższy niż rok, będziesz skierowany przez wydział komunikacji na kontrolny egzamin na prawo jazdy, który musisz odbyć w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Po zdaniu kontrolnego egzaminu na prawo musisz zgłosić się do wydziału komunikacji po dokument prawa jazdy, w którym będzie adnotacja, iż możesz się tylko poruszać samochodem z blokadą alkoholową.

Gdzie zamontuje blokadę alkoholową ?

Będzie musiał udać się do firmy, która zakłada w pojazdach blokady alkoholowe. Ważne jest aby proponowane blokady alkoholowe spełniały polskie normy. Następnie będziesz musiał udać się takim pojazdem na Stację Diagnostyczną w celu przeprowadzenia badania czy takie urządzenie działa poprawnie.

 

Podsumowując, jeżeli spełniasz przesłanki do zmiany zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, jest to doskonała okazja na szybsze odzyskanie prawa jazdy, dzięki którym będziesz mógł prowadzić pojazdy wyposażone w blokadę alkoholową. Jest to również okazja do wcześniejszego podejścia do egzaminu na prawo jazdy zanim minie orzeczony środek karny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s